Úvod Proč si vybrat právě SRUB

 

Energetická úspora

U srubového domu se 120 m2 obytné plochy vytápění 15 kW...

 

Dřevo prospívá zdraví

Dřevo je ochráncem našeho zdraví ...

 

Požární odolnost

mnohonásobně překračuje požadovanou normu...

 

Moderní design

v posledních letech se řadí k vyhledávaným projektům...

Proč si vybrat právě SRUB ?

Dnešní společnost se zcela správně ubírá cestou ekologického bydlení. V tomto ohledu jsou srubové stavby bez konkurence. Od první fáze stavby a v celém jejím průběhu je zátěž na životní prostředí minimální a v porovnání s ostatními metodami nesrovnatelná. Ovšem naprostou jedničku dostává srub při bydlení a žití samotném.

Zajímavým faktem ve prospěch dřevostaveb je i ekologické hledisko - zpracovávání trvale obnovitelného materiálu. 1 m3 dřevní hmoty váže až 250 kg CO2. Při průměrné spotřebě 100 m3 dřeva na jeden objekt a životnosti stavby minimálně 200 let, se jedná o nezanedbatelná množství. Přitom na místě, kde se na dřevěný dům vytěžil les, za tu dobu vyroste les nový a to 3x - a ten váže další tuny tohoto skleníkového plynu. Naopak při výrobě cementu, pálení cihel a vápna, přepravě stavebních hmot se obrovská množství tohoto plynu pouze uvolňují.

Dům ze dřeva ušetří zákazníkovi i nepořádek, který je obvyklý při stavbě z klasických materiálů. Konstrukce hrubé stavby je zhotovena mimo staveniště. Po převozu na staveniště se začíná s montáží na připravené základní desce. Práce je dokončena do dvou měsíců. V konstrukci sruboviny není použit jediný hřebík, kulatiny do sebe zapadají dlaby a sedly a jsou případně fixovány kolíky. Při montáži konečné varianty je mezi dřevo vkládána přírodní páska z koudele.

Z kterého materiálu si člověk postavil obdobu prvního domu a činí tak dodnes? Co dýchá, žije s Vámi, je zdravé, ekologické, pěkné, originální,… Jedině srubová stavba. Už od nepaměti se na všech kontinentech setkáváme s těmito stavbami, které jednak dokreslují ráz příslušné krajiny a navíc život v nich je mnohem příjemnější, než v mrtvých – železobetonových, nebo cihlových stavbách. Když si uvědomíme fakt, že životnost této stavby dosahovala v minulosti bez problémů 200 let, a to s minimální, mnohdy žádnou ochranou materiálů, jaká může být dnes?

Zdálo by se, že nyní již nestojí nic v cestě postavit si dřevěný „dům snů“ (ten pojem bude výraznější každým dnem prožitým v dřevostavbě). Je tu však ještě jedna překážka a mnohdy ne jednoduchá. Je to státní úředník s razítkem a patentem na rozum(jak se domnívá). Na některých stavebních úřadech, životním prostředí, chráněnkách apod., sedí úředníci vychovaní socialistickým realizmem a jiný materiál než beton pro ně není dost dobrý. Proto je třeba se obrnit trpělivostí a takového šimla udolat argumenty. Rádi při této činnosti budeme zájemcům nápomocni.